Podkłady elastyczne

Prawidłowo skonstruowane nawierzchnie sportowe wymagają zastosowania specjalnego podkładu nadającego im odpowiednią elastyczność. W zależności od rodzaju projektowanej podłogi sportowej wyróżniamy:

  1. Elastyczność powierzchniową – możemy spotkać w drewnianych systemach podłogowych składających się z konstrukcji drewnianej z podkładem absorbującym wstrząsy. Ponieważ materiały z twardego drewna nie są tak elastyczne jak inne materiały, pionowe odkształcenia występują gdy przyłożona jest duża siła, a następnie przenoszone są dalej po powierzchni. Z tym rodzajem elastyczności większy obszar powierzchni uczestniczy w zwrocie energii sportowcowi. Posadzki tego typu najlepiej sprawdzają się w sportach dynamicznych typu: koszykówka, piłka ręczna, halowa piłka nożna, squash gdzie ważna jest twardość nawierzchni (prawidłowe odbicie piłki) i absorpcja energii w przypadku upadków. Jedną z właściwości podkładu o elastyczności powierzchownej jest nierównomierny rozkład absorpcji energii (ze względu na różne rozmieszczenie podkładek), różny dla całej powierzchni.
  2. Elastyczność punktową – Ten rodzaj elastyczności podłogi pochłania energię wytworzoną przez sportowca lokalnie i w obszarze bardzo ograniczonym. Występuje już przy przyłożeniu niewielkiej siły. Sprawdza się doskonale w przyszkolnych salach gimnastycznych pełniąc funkcję ochronną dla dzieci. Tego rodzaju podłoża mają taką samą zdolność pochłaniania energii na całych swoim obszarze. Oznacza to, że każde miejsce tej powierzchni będzie miało niemal identyczną amortyzację, odbicie piłki i deformację pionową. Obszar deformacji tej nawierzchni jest znacznie mniejszy niż ma to miejsce w elastyczności powierzchniowej.
  3. Elastyczność mieszaną – Mieszany system elastyczny (tak zwany system kombinowany) składa się z połączenia systemu o elastyczności punktowej i systemu o elastyczności powierzchniowej. Ze względu na takie połączenie nawierzchnia reaguje lokalnie ale także na całej powierzchni. Ze względu na swoje właściwości systemy kombinowane są uważane za jedne z najlepszych pod względem komfortu i bezpieczeństwa. Systemy mieszane polecane są w szczególności w miejscach, w których dominują następujące sporty: siatkówka, aerobic, gimnastyka, szkolne zajęcia z dziećmi. Zastosowanie mieszanego systemu elastycznego wpływa na bardziej płaskie odbicie piłki, znacznie mniejsze obciążenie stawów, bardzo wysoki komfort gry oraz mniejsze ryzyko kontuzji.